Metody leczenia w STEPMED

Osteopatia to rodzaj medycyny manualnej służącej diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń funkcjonalnych organizmu. Osteopata uruchamia procesy samoleczenia, przywraca naturalną ruchomość tkanki dzięki czemu poprawia się jej odporność na choroby, infekcje i urazy.
Osteopata często jest terapeutą pierwszego kontaktu, co wymaga od niego umiejętności diagnozowania w oparciu o wiedzę ogólnomedyczną i umiejętność przeprowadzenia badania klinicznego. Dzięki precyzyjnemu badaniu palpacyjnemu osteopata potrafi zlokalizować tkankę zmienioną chorobowo i zlikwidować problem bólowy (zarówno ostry jak i ten który trwa całymi latami).
Osteopatia obejmuje techniki mobilizacji i manipulacji stawów, techniki mięśniowo-powięźniowe i funkcjonalne wg Jonesa i Sutherlanda, GOT, terapię czaszkowo-krzyżową, techniki trzewne, energizacji mięśni, skracania wg M.Verheyen, metoda Th.Colot do stanów ostrych,dyskowych itd.


Wskazaniami do terapii są:

 • bóle kręgosłupa
 • bóle stawów obwodowych z urazami włącznie
 • bóle i zawroty głowy pochodzenia szyjnego, również bóle migrenowe
 • problemy funkcjonowania różnych narządów i układów jak: zaparcia, bolesne miesiączki, objawy refluksu żołądkowego, wysiłkowe nietrzymanie moczu itp.
 • wady postawy
 • różne schorzenia dziecięce np. problemy rozwojowe, problemy z karmieniem, snem itp.
 • astma i inne choroby układu oddechowego
 • bóle stawów i tkanek podczas ciąży
 • bóle pooperacyjne i zrosty
 • dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego

PNF (Proprioreceptive Neuromuscular Facilitation) to terapia funkcjonalna, której celem jest odbudowanie utraconej przez pacjenta aktywności. Polega na wykonywaniu ćwiczeń w których mocniejsze, silniejsze części ciała pracują na rzecz słabszych i torują ich powrót do właściwej funkcji.


Więcej na stronie www.ipnfa.plTerapia czaszkowo-krzyżowa ( craniosacralna) to delikatny i małoinwazyjny rodzaj zabiegu manualnego który pobudza organizm do samoleczenia. Potrafi uwolnić i wyeliminować napięcia które powstają w ciele pacjenta przez całe jego życie. Przywraca równowagę zarówno fizyczną jak i psychiczną. Podczas zabiegu pacjent jest ubrany a terapeuta przykłada dłonie na różnych częściach ciała ( na kościach czaszki, przeponie, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach).


Wskazaniami do terapii są:

 • bóle i zawroty głowy
 • bóle kręgosłupa
 • problemy stawu skroniowo-żuchwowego
 • szumy uszne i problemy ucha środkowego
 • dysleksja
 • urazy okołoporodowe
 • problemy trawienne
 • stany po urazach
 • skoliozy
 • bóle kolkowe
 • zespoły napięcia przedmiesiączkowego
 • nadpobudliwość u dzieci
 • nerwice
 • depresje

Więcej na stronie www.upledger.com


McKenzie – rodzaj terapii manualnej służącej leczeniu i diagnozowaniu bólów kręgosłupa. Wykorzystuje ruch pacjenta. Stosowana w leczeniu dyskopatii szyjnej, piersiowej i lędźwiowej.

Więcej informacji na stronie www.mckenzie.pl


Kinesiology taping to rodzaj terapii wykorzystujący elastyczny plaster kinesiology active tape. Właściwości plastra zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry. Jest on elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza.
Założenie plastra pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu, normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszenie bólu i nienaturalnych odczuć skóry. Likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne oraz koryguje niewłaściwe pozycje stawów, powięzi i skóry oraz poprawia mikrokrążenie.
Aplikacja plastra poprzedzona jest badaniem i dobierana dla pacjenta indywidualnie. Zaletami kinesiology tapingu jest to że jest dobrze akceptowany przez pacjentów, działa przez całą dobę. Efekt zabiegu wyczuwalny jest dla pacjenta od razu po założeniu plastra i utrzymuje się po jego zdjęciu. Aplikacja pozostaje na skórze około 7dni i nie wyklucza korzystania z innych rodzajów terapii.
Kinesiologytaping znajduje zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej.


Więcej na stronie www.kinesiologytaping.plFDM- Fascial Distortion Model to metoda leczenia manualnego która opiera się na obserwacji i analizie gestów pacjenta. Język ciała pacjenta wskzauje nam drogę dalszego postępowania. Przyczyną dolegliwości pacjenta może być sześć różnych typów dystorsji powięziowych. Leczenie jest ukierunkowane na rozwiązanie przyczyny bólu z którym trafil do nas pacjent.

Powięź możemy porównać do koszuli z dodatkiem lycry którą zakładamy rano. W wyniku różnych zdarzeń może dojść do skręcenia rękawa, zbiegnięcia się w praniu czy innych rodzajów zaburzeń co uniemożliwia płynność ruchów. Pomyślmy jak ciężko sięgnąć po coś kiedy rękaw od koszuli zrobił się zby ciasny lub się poskręcał. My swoim odziaływaniem rozciągamy ten rękaw i go wygładzamy tak żeby pacjent odzyskał swobodę ruchu. Do tego typu przeciążeń może dojść w wyniku urazów, operacji, kontuzji.

Terapia polega na intensywnym dotyku, nacisku na konkretnych szlakach lub miejscach bólowych, trakcji lub kompresji które przywracają prawidłową ruchomość w powięzi.


FDM stosujemy w :

- ostrych stanach po skręceniach i zwichnięciach stawów

- stanach przeciążeniowych stawów i tkanek miękkich

- urazach sportowych np. naciągnięciach więzadeł, stłuczeniach, naderwaniach włókna mięśniowego etc.

- dolegliwości stawów obwodowych

- kontuzje stawów kolanowych, skokowych

- bóle i ograniczeniach ruchomości w stawach barkowych 

- łokieć tenisisty, łokieć golfisty

- dolegliwości stawów rąk, nadgarstków (zespół cieśni nadgarstka)

- objawach takich jak odrętwienie lub mrowienie oraz słabość/osłabienie lub niestabilność

- bóle kręgosłupa i szyi oraz głowy (ostre i przewlekłe)


Więcej informacji na stronie www.fdm-pl.comFizjoterapia uroginekologiczna

Terapia uroginekologiczna to terapia dna miednicy. Polecana kobietom na każdym etapie życia, z problemami uroginekologicznym takimi jak:

Nietrzymanie moczu

- wysiłkowe nietrzymanie moczu

- naglace nietrzymanie moczu

- pęcherz nadreaktywny

Obniżenie narządów rodnych

- wypadanie pęcherza moczowego (cystostele)

- obniżanie jelit i otrzewnej (enterocele)

- wpuklanie się odbytnicy do pochwy (rectocele)

- wypadanie macicy

Endometriozę

Bolesne menstruacje, zbyt obfite menstruacje


Terapia to wywiad, omówienie problemu, omówienie zasad profilaktyki chroniących dno miednicy, ocena postawy ciała, badanie zewnętrzne, badanie wewnętrzne (za zgodą pacjentki). Ustalenie częstotliwości spotkań, celu terapii,monitorowanie efektów.


FIZJOTERAPIA ROZEJŚCIA POWŁOK BRZUCHA (DIASTASIS RECTI)

Rozejście powłok brzucha związane jest z rozciągnięciem powłok brzusznych i rozchodzeniem się mięśni prostych brzucha na boki w połączeniu z niewydolnością mięśnia poprzecznego brzucha. Kresa biała ulega rozciągnięciu, czasz osłabieniu, a to również może doprowadzić w cięższych przypadkach do przepuklin.

Problem ten dotyczy wielu Pań po ciąży ale nie tylko gdyż jedną z najważniejszych przyczyn rozejścia jest nieprawidłowa postawa ciała.


Celem terapii jest przywrócenie zrównoważonego napięcia mięśniowego, rozluźnieniu struktur, które są przeciążone, odbudowanie właściwego napięcia i aktywności kresy białej oraz mięśni brzucha, nauka nawyków dnia codziennego.


Czego możesz spodziewać się podczas terapii?

 • oceny stanu powłok brzucha, kredy białej (jej funkcji , napięcia), oceny postawy ciała
 • ustalenia planu terapii, planu ćwiczeń,
 • zastosowania odpowiednich do problemu techniki terapii manualnej, naukę prawidłowego napinania mięśni brzucha, naukę technik oddechowych
 • zastosowania mobilizacji blizny np. po cięciu cesarskim oraz taping mięśni brzucha
Certyfikat Zaufania Klientów